در حال بارگزاری...…

راینوپلاستی در لغت به معنای اصلاح بینی است و عبارت است از هرگونه جراحی بینی که در جهت کاهش و یا در پاره ای از موارد بزرگتر کردن بینی ، کاهش و یا گاهی افزایش طول بینی ، برداشتن برجستگی پشت بینی ، کوچک کردن و تغییر شکل نوک بینی ، کوچک کردن سوراخهای بینی و یا تغییر زاویه بین بینی و لب انجام می شود. در کل هدف از این جراحی رسیدن به یک بینی زیباتر و متناسب با صورت فرد است. در صورتی که فردی که کاندید جراحی بینی است مشکل تنفسی از بینی به دلیل انحراف بینی و یا بزرگی غیر طبیعی شاخکهای بینی هم داشته باشد علاوه بر راینوپلاستی جراحیهای مربوط به انحراف بینی و بزرگی شاخکهای بینی بطور همزمان انجام خواهد شد. آناتومی بینی اسکلت بینی از غضروف و استخوان ساخته شده است به گونه ایکه یک سوم فوقانی آن استخوانی و یک سوم تحتانی غضروفی است.این اسکلت توسط پوست و لایه های زیر پوست پوشانده می شود.داخل حفره بینی توسط تیغه ای غضروفی – استخوانی به دو قسمت تقسیم می شود .این تیغه سپتوم نام دارد و در موارد انحراف بینی این تیغه صاف نیست و می تواند باعث اشکال تنفسی ، کجی ظاهر بینی و یا هر دو شود.

بینی های گوشتی و استخوانی

مانطور که در بالا آمد اسکلت غضروفی – استخوانی بینی با لایه های پوست و زیر پوست پوشیده می شود.رابطه بین پوست و اسکلت زیرین آن تعیین کننده نوع بینی است.در صورتیکه این رابطه به نفع اسکلت بینی باشد (یعنی پوست نازکتر و غضروف و استخوان قویتر باشد بینی استخوانی و اگر پوست ضخیم و چرب و غضروفها ضعیف و نازک باشند بینی گوشتی خواهد بود.البته بینی ها در طیفی بین این دو نوع قرار دارند و باید با معاینه توسط پزشک مشخص شود که آیا بینی به کدام دسته نزدیکی بیشتری دارد.آناتومی بینی در جراحی زیبایی بینی آناتومی پوست و زیر پوست و ضخامت آنها به هیچ عنوان قابل تغییر توسط جراح نیست و در صورتیکه این کار به اشتباه انجام شود ممکن است منجر به عوارض وخیمی مانند نکروز و یا اسکار پوست شود.بنابراین مشخص است که بینی های گوشتی که عمده علت بزرگی آنها پوست کلفت آنهاست از جراحی بینی ممکن است سود کمتری ببرند.البته همانطور که در بالا آمد میزان گوشتی و استخوانی بودن بینی باید توسط جراح مشخص شود و چه بسا بینی هایی با شدت گوشتی بودن خفیف تا متوسط بتوانند از جراحی بینی نتایجی نسبتاً خوب بگیرند.

آمادگی برای جراحی

در صورتیکه شما با ظاهر بینی خود مشکل دارید و یا مشکل تنفسی از بینی دارید لازم است که با یک جراح بینی مشورت کنید.در صورتیکه تمابل دارید با من مشورت کنید.می توانید برای تعیین نوبت ملاقات با شماره های ۸۸۳۲۱۳۴۵ ،۸۸۳۲۱۳۴۶ و ۰۹۳۵۳۳۳۵۰۳۳ تماس بگیرید. آدرس مطب : تهران ، خیابان مطهری ، بین جم و مدرس ، شماره ۲۷۰ ، ساختمان شکوفه طبقه اول واحد ۵ ویزیت : روزهای زوج ۷-۴ بعد از ظهر

مشاوره قبل از عمل

در روز مشاوره از شما شرح حالی درباره وضعیت تنفسی از بینی سابقه ضربه به بینی و بیماریهای مرتبط با بینی و سینوس گرفته می شود.همچنین شما درباره سوابق پزشکی خود اعم از هرگونه بیماری جسمی یا روحی ، جراحی های قبلی و نوع بیهوشی آنها ، سابقه حساسیتهای فصلی ، دارویی و غذایی و نوع داروهایی که مصرف می کنید به ما اطلاعات کامل خواهید داد. ممکن است در صورت وجود بیماری خاصی لازم باشد با پزشک متخصص آن بیماری در مورد اینکه آیا جراحی بینی و بیهوشی برای شما مشکلی نداشته باشد مشاوره کنیم.

معاینه بینی و اهداف آن

هدف از معاینه بینی تعیین وضعیت آناتومیکال و فیزیولوژیک بینی است.در معاینه من متوجه می شوم که آیا بینی شما انحراف یا پولیپ دارد یا خیر ؟ آیا شواهدی از آلرژِی یا سینوزیت مزمن وجود دارد یا خیر؟ آیا شواهدی از شکستگی قدیمی وجود دارد؟ پس از آن با معاینه پوست بینی و اسکلت غضروفی- استخوانی آن نوع بینی شما مشخص شده و کلیه عیوب ظاهری بینی مشخص و در مورد نوع اقدامات لازم برای آنها و نیز محدودیتهای بینی برای شما بطور کامل توضیح داده خواهد شد.

نتیجه مشاوره

در صورتیکه بینی شما نتیجه رضایت بخشی را در پیش رو داشته و انتظارات شما هم منطبق بر آن نتایج باشد شما کاندید جراحی خواهید شد.

آزمایشها ، رادیولوژِی و فتوگرافی

درصورتیکه بین ما توافق دوطرفه برای جراحی بینی شما ایجاد گردد.پرونده جراحی شما تکمیل شده و برای شما آزمایش ، عکسهای قبل از عمل و درصورت نیاز عکسهای رادیولوژی درخواست خواهد شد.آزمایش شامل تستهای انعقادی ، شمارش سلولهای خونی ( بررسی از نظر وجود کم خونی و یا تغییر در تعداد گلبولهای سفید و قرمز و پلاکتها)، قند خون و تستهای عملکردی کلیه ها خواهد بود.درصورتیکه شما سابقه بیماری خاصی ( مانند بیماریهای تیروئید ، بیماریهای قلبی ، عصبی و…) داشته باشید آزمایشات مرتبط با آن بیماری هم در خواست شده و در صورت لزوم با پزشک متخصص مربوطه مشاوره خواهد شد.

تعیین نوبت جراحی

پس از طی مراحل فوق با توافق خودتان یک روز برای جراحی بینی شما مشخص می شود.